Vláda zřejmě bude moct navyšovat základní jmění státních podniků

Vláda zřejmě bude moci navyšovat základní jmění státních podniků, pokud to bude potřeba k plnění bezpečnostních zájmů státu nebo k zajištění důležitých veřejných potřeb. Předpokládá to návrh zákona o státním podniku, který dnes kabinet schválil, jak vyplývá z výsledků jednání. Podle důvodové zprávy k návrhu zákona situace kolem České pošty ukázala, že je taková úprava potřebná. Novelu ještě bude muset posoudit Parlament, kabinet navrhuje projednání ve Sněmovně ve zrychleném jednání.

Státních podniků v Česku v současnosti existuje zhruba 60. Dosavadní zákon neumožňoval navyšovat jejich základní jmění podobným způsobem, jako je to možné u akciových společností, tedy novým vkladem vlastníků nebo vydáním nových akcií. Podle novely bude možné základní jmění státního podniku zvýšit rozšířením okruhu státního majetku, s nímž má státní podnik právo hospodařit. V praxi to podle důvodové zprávy zpravidla bude převedením peněz.

Důvodová zpráva k zákonu konstatuje, že novela umožní kapitálově posílit státní podnik pro strategické projekty, pro zajištění veřejných potřeb nebo pro strategické investice. „Praktické využití může nalézt i v případě potřeby poskytnout státnímu podniku finanční injekci, která by mu umožnila překonat krizové období či podstoupit potřebnou transformaci,“ uvádí materiál.