Ayia Napa – atrakce kyperského letoviska

Ayia Napa prošla specifickou metamorfózou. Byla to malá rybářská vesnice, které trvalo jen pár let, než se změnila v hlavní město strany Kypru. Tady se toho teď hodně děje. Zvlášť v sezóně, kdy jsou hospody a plážové bary otevřené až do rána. Ale budiž: ve městě nejsou jen párty a atrakce Ayia Napa nekončí u hotelů a plážové zábavy.

I když mám k párty dovolené daleko, musím uznat, že Ayia Napa ve mně zanechala docela pěkné vzpomínky. Myslíte si, že tento resort je o večírcích v hlavách lidí? Pokud ano, je na čase tento nesmysl vyvrátit 

Praktické informace

Zde jsou základní informace, než se rozhodnete navštívit město Ayia Napa (a Kypr obecně):

  • Požadované doklady : na ostrov můžete vstoupit s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. No, pokud tu nebudete párty déle než 90 dní – pak potřebujete vízum.
  • Teplota : nejteplejší červenec-září – hodně přes 30 stupňů. Nejchladněji v zimě (prosinec-březen), v průměru „jen“ 16-18 stupňů. Vlastně… na takovou zimu můžu všechno zahodit a stát se Kypřanem.
  • Angličtina : ačkoli oficiálními jazyky jsou turečtina a řečtina, snadno se domluvíte anglicky. No tak, tohle je turistické letovisko. Tady budou všichni milí a upovídaní, pokud necháte na stole nějaké peníze.
  • Pro motoristy: pokud plánujete objíždět Ayia Napa s pronajatým autem , nezapomeňte, že na Kypru se jezdí vlevo. Je snadné zapomenout, takže vážně, buďte opatrní na silnici.

Dovolená v kyperském hotelu

Bary pod širým nebem (čti: na plážích), všude restaurace a párty až do rána. I takto může ve zkratce vypadat dovolená v Ayia Napa . Pokud se tedy máte rádi a jde vám spíše o zábavu než o poznávání místních památek, tento resort vás pravděpodobně potěší.

Co stojí za to vidět v Ayia Napa?

Nejste milovníkem líné dovolené? Spojujete dovolenou s aktivním poznáváním památek? V takové situaci udělá Ayia Napa také.

Nachází se zde několik historických míst, jako je klášter Ayia Napa a Námořní muzeum. Pro milovníky vodních sportů jsou zde atrakce. Těm, kteří mají blíže k přírodě, bude stačit národní park Cape Greco a krásné pláže bez hotelových monstra v pozadí.

Středověký klášter Ayia Napa

Klášter Ayia Napa jde jako první. Není to ani kostel, ani jeskyně. Ale vypadá pěkně a je to oblíbené místo mezi turisty. Možná proto, že se jmenuje stejně jako města a lze je snadno najít na mapách Google? Kdo ví…

Podle jedné z pověstí kdysi dávno lovec (nebo spíše jeho pes) objevil v jeskyni ikonu Panny Marie. A tak to začalo. Něco tam postavili, něco vybavili. Lidé začali s klášterem Ayia Napa zacházet jako s posvátným místem. Nejprve zde byl ženský klášter, pak mužský. Pak se z něj stala opuštěná budova, aby byla za chvíli znovu zrekonstruována.

V současné době slouží klášter Ayia Napa m. funkci muzea. Volný vstup.

Thalassa námořní muzeum

Zatímco předchozí atrakce mě úplně nepřesvědčila, Thalassa Maritime Museum je dokonce cool. Je to ideální místo pro fanoušky mořských živočichů, rostlin a ty, kteří mohou donekonečna běhat maratony Pirátů z Karibiku . Muzeum se nachází ve třech patrech, každé je věnováno něčemu jinému.

A ano, v jednom patře uvidíte expozice mořské fauny a flóry. Jsou tam korály, mušle, vycpaní tuleni, želvy a podobně.

Další patro je věnováno životu námořníků. Skutečná zmenšená replika lodi z doby Alexandra Velikého? Žádný problém , bude.

Třetí patro je lahůdkou pro příznivce antiky – keramiky nebo zkamenělých zvířat.

Pláž Nissi

Lákadlem Ayia Napa jsou také – a možná dokonce především – krásné pláže. Pláž Nissi je nejoblíbenější a nejhezčí pláž v Ayia Napa (prý dokonce na celém Kypru). Je dlouhá asi 600 m a každoročně přitahuje davy turistů. že jo?

Pláž Nissi se může pochlubit křišťálově čistou vodou a jemným bílým pískem. Díky tomu je pravidelně udělován nějakým druhem certifikátu modré vlajky. Takový certifikát získávají pláže, které mj. jsou čisté, bezpečné, s odpovídajícím vybavením (toalety atd.) a dobrou kvalitou vody. Jak vidíte, vše nasvědčuje tomu, že Nissi je v Ayia Napa naprostou nutností.

Na pláži Nissi je malý ostrůvek, kde si můžete lehnout s lehátkem. Pokud je odliv, jinak nemůžete projít. Pak situaci zachraňují bary (kde můžete něco ochutnat) a půjčovny plážového vybavení (kde můžete vědět co).

Pláž Makronissos

Pláž Makronissos není tak oblíbená jako Nissi, ale rozhodně neméně atraktivní. Ve skutečnosti to vypadá ještě lépe. Voda je zde čistá jako v předchůdci a písek je stejně bílý. Kromě toho je zde i pár stánků s plážovým vybavením a bary.

Proč říkám, že je to lepší? Protože pláž Makronissos je dále od centra města. Bude tedy ideálním místem pro ty, kteří si chtějí odpočinout od ruchu turistického letoviska. Vzhledem k mírnému břehu a mělké vodě je také ideálním místem pro rodiny s dětmi.

Další krásné pláže

Mimochodem, v okolí Ayia Napa jsou určitě krásnější pláže než jen tyto dvě. Jedná se především o písečné pláže s krásným zlatavým pískem (pokud tam dřívější turisté nezanechali nepořádek).

Sám preferuji klidnější a méně frekventované pláže, takže doporučuji i tyto:

  • Ammos Kambouri – malý, daleko od centra města,
  • Limnara – není to 100% písčité, takže si raději vezměte boty do vody,
  • Loukkos Tou Mandi – není vhodné na ležení a koupání, protože je totálně kamenité, ale je to perfektní místo na procházky,
  • Vathia Gonia a Glyki Nero – velké a pískové, ale v létě nepíchnete jehlu (mimo sezónu budou ideální na zchlazení).

Vodní sporty a plavby

Při srovnání atrakcí Ayia Napa je těžké opomenout vodní sporty. Pláží je zde dostatek s ještě více půjčovnami vybavení, takže vodní byznys je v plném proudu. Můžete si zajezdit na vodních lyžích , na motorovém člunu a dokonce absolvovat lekce létání (parašutismus).

A když ne vodní sporty, tak třeba výlet lodí ? Od celodenních plaveb s občerstvením až po večerní party s DJ na palubě. Cokoli si vaše srdce přeje.

Oblast kolem Ayia Napa se pyšní slavným Cape Greco (o tom níže) a Modrou lagunou – to je takové top místo s nádherně (pozn.) modrou vodou, takže 100% každá nabídka bude mít toto místo v plánu.